U-I-34/92

Opravilna št.:
U-I-34/92
Objavljeno:
OdlUS II, 28 | 18.03.1993
ECLI:
ECLI:SI:USRS:1993:U.I.34.92
Akt:
Odlok Občinske skupščine Domžale o pravnem redu in miru v občini Domžale (Ur. vestnik občine Domžale, št. 2/92), 8. tč. 5. čl.
Izrek:
Pobuda za oceno ustavnosti in zakonitosti izpodbijane določbe odloka se ne sprejme.
Evidenčni stavek:
Pobuda se ne sprejme, če pobudnik ne izkaže svojega posebnega pravnega interesa, kar kot pogoj za vložitev pobude določa ustava Republike Slovenije v drugem odstavku 162. člena. Zgolj splošni interes, da se zagotovita ustavnost in zakonitost ter uveljavijo načela pravne države, ne zadošča za izpolnitev z ustavo določenega pogoja.
Geslo:
Javni red in mir - ogrožanje ali žalitev javne morale.
Svoboda podjetništva in obrtne dejavnosti.
Izkazani pravni interes kot procesni pogoj za začetek postopka pred ustavnim sodiščem na podlagi pobude.
Pravna podlaga:
Ustava, 2. odst. 162. čl.
Ustavni zakon za izvedbo Ustave (UZIU), 7. čl.
Zakon o postopku pred Ustavnim sodiščem SRS (ZUSS), 15. čl.
Dokument v PDF obliki:
Polno besedilo:
U-I-34/92-9
18/3-1993
 
S K L E P
 
Ustavno sodišče je na seji dne 18/3-1993 obravnavalo pobudo Stranke demokratične prenove Domžale in Kristine Brodnik iz Domžal in
 
s k l e n i l o :
 
Ustavno sodišče ne sprejme pobude in ne začne postopka za oceno ustavnosti in zakonitosti 8. točke 5. člena odloka o javnem redu in miru v občini Domžale (Uradni vestnik občine Domžale, št. 2/92 in 11/92).
 
O b r a z l o ž i t e v
 
Obe pobudnici menita, da je določba 8. točke 5. člena odloka o javnem redu in miru v občini Domžale, ki določa, da je prepovedano opravljati storitve, ponujati usluge in prodajati stvari na način, ki ogroža ali žali javno moralo ter kvarno vpliva na vzgojo mladine, ohlapna, pravno nedorečena in premalo eksplicitna, da bi omogočila pravno korektno sankcioniranje. Dopušča različno tolmačenje in s tem samovoljno odločanje pristojnih organov. S tem ta določba ruši temelje pravne države, posega pa tudi v svobodo podjetništva in obrtne dejavnosti. Svoj pravni interes za vložitev pobude utemeljujeta s tem, da so načela zakonitosti, pravne varnosti in jasnosti določb, ki so sankcionirane, sestavni del pravne družbe in da je z njihovo kršitvijo poseženo v pravni interes tako občanov kot tudi drugih subjektov, ki te občane združujejo za določene cilje. Skupščina občine Domžale v odgovoru na pobudo pojasnjuje postopek sprejemanja sporne določbe odloka in utemeljuje njeno vsebino ter predlaga, da ustavno sodišče pobudo kot neutemeljeno zavrne.
 
Ustava Republike Slovenije v drugem odstavku 162. člena določa, da vsakdo lahko da pobudo za začetek postopka pred ustavnim sodiščem, če izkaže svoj pravni interes. Pravni interes obeh pobudnic v tem primeru ni izkazan. Splošni interes, da se zagotovita ustavnost in zakonitost ter uveljavijo načela pravne države, namreč ne zadošča za izpolnitev z ustavo določenega pogoja za vložitev pobude, saj bi se na tako široko pojmovan pravni interes lahko skliceval vsakdo v vsakem primeru, s čimer bi določba drugega stavka drugega odstavka 162. člena ustave izgubila svoj omejevalni pomen. Izkazan mora biti torej pravni interes samega pobudnika, ne le splošni družbeni interes za zagotavljanje ustavnosti in zakonitosti - tega pa pobudnici kljub zahtevi, naj tudi glede tega pobudo dopolnita, nista izkazali.
 
Ustavno sodišče je sprejelo ta sklep na podlagi 7. člena ustavnega zakona za izvedbo ustave Republike Slovenije in 15. člena zakona o postopku pred Ustavnim sodiščem SRS (Uradni list SRS, št. 39/74 in 28/76).
 
 
P r e d s e d n i k
dr. Peter Jambrek
Vrsta zadeve:
ocena ustavnosti in zakonitosti predpisov in drugih splošnih aktov
Vrsta akta:
občinski predpis
Vlagatelj:
Stranka demokratične prenove, Domžale Kristina Brodnik, Domžale
Datum vloge:
01.04.1992
Datum odločitve:
18.03.1993
Vrsta odločitve:
sklep
Vrsta rešitve:
nesprejem pobude
Dokument:
US16415