U-I-181/93

Opravilna št.:
U-I-181/93
Objavljeno:
OdlUS III, 6 | 20.01.1994
ECLI:
ECLI:SI:USRS:1994:U.I.181.93
Akt:
Stanovanjski zakon (Ur. list RS, št. 18/91-I) (SZ), 151. čl.
Izrek:
Ustavno sodišče pobude ne sprejme in ne začne postopka za oceno ustavnosti izpodbijanega 151. člena zakona.
Evidenčni stavek:
Ustavno sodišče ni sprejelo pobude za oceno ustavnosti določbe stanovanjskega zakona, po kateri so lastniki stanovanj in stanovanjskih hiš dolžni v treh letih po uveljavitvi zakona vpisati lastninsko pravico v zemljiško knjigo, ker je ugotovilo, da pobudnik dejansko izpodbija primernost zakonske določbe.

Določba je tudi brez sankcije (lex imperfecta) in ne vpliva na pobudnikov pravni položaj.
Geslo:
Nepopolna vloga.
Nepristojnost ustavnega sodišča za oceno primernosti zakonske določbe.
Žaljiva vloga.
Ocena zakonske določbe brez sankcije (lex imperfecta).
Pravna podlaga:
Ustavni zakon za izvedbo Ustave(UZIU), 7. čl.
Zakon o postopku pred Ustavnim sodiščem SRS (ZUSS), 15. čl.
Dokument v PDF obliki:
Polno besedilo:
U-I-181/93
20/1-1994
 
S K L E P
 
Ustavno sodišče je na seji dne 20/1-1994 obravnavalo pobudo Draga Gregorina iz Celja in
 
s k l e n i l o :
 
Ustavno sodišče pobude ne sprejme in ne začne postopka za oceno ustavnosti 151. člena stanovanjskega zakona (Uradni list RS, št. 18/91-I).
 
O b r a z l o ž i t e v
 
Drago Gregorin je vložil pobudo za oceno ustavnosti v izreku tega sklepa navedene določbe zakona, po kateri so lastniki stanovanj in stanovanjskih hiš dolžni v treh letih po uveljavitvi tega zakona vpisati lastninsko pravico na stanovanjih in stanovanjskih hišah v zemljiško knjigo.
 
Pobuda ne vsebuje pravnih razlogov, ki bi prišli v poštev za odločitev ustavnega sodišča, vsebuje pa vrsto trditev in navedb, ki ne morejo biti upoštevne in o katerih se ustavno sodišče ni pristojno izjavljati. Poleg tega je ustavno sodišče ugotovilo, da je izpodbijana določba priporočilo brez izrecne sankcije za njeno kršitev (lex imperfecta), kar pomeni, da tudi za samega pobudnika, če bi kršil izpodbijano določbo (n.pr. zaradi objektivne nemožnosti vknjižbe etažne lastnine) neposredno iz te določbe zakona ne nastanejo nikakršne posledice.
 
V konkretnem primeru pobudnik dejansko izpodbija primernost zakonske določbe, češ da ni smotrna, ker po nepotrebnem obremenjuje etažne lastnike in podobno. Primernosti zakonske ureditve pa ustavno sodišče ni pristojno ocenjevati.
 
Obenem je ustavno sodišče obravnavano pobudo ocenilo v nekaterih delih kot žaljivo in sklenilo pobudnika opozoriti na to, da ga bo v ponovnem primeru žaljive vloge kaznovalo z denarno kaznijo. Ustavno sodišče je sprejelo ta sklep na podlagi 7. člena ustavnega zakona za izvedbo ustave Republike Slovenije in 15. člena zakona o postopku pred Ustavnim sodiščem SR Slovenije (Uradni list SRS, št. 39/74 in 28/76) v sestavi: predsednik dr. Peter Jambrek in sodniki dr. Tone Jerovšek, mag. Matevž Krivic, mag. Janez Snoj, dr. Janez Šinkovec, dr. Lovro Šturm, Franc Testen, dr. Lojze Ude in dr. Boštjan M. Zupančič. Sklep je sprejelo soglasno.
 
 
P r e d s e d n i k
dr. Peter Jambrek
Vrsta zadeve:
ocena ustavnosti in zakonitosti predpisov in drugih splošnih aktov
Vrsta akta:
zakon
Vlagatelj:
Drago Gregorin, Celje
Datum vloge:
12.10.1993
Datum odločitve:
20.01.1994
Vrsta odločitve:
sklep
Vrsta rešitve:
nesprejem pobude
Dokument:
US16986