U-I-119/12

Opravilna št.:
U-I-119/12
Objavljeno:
Neobjavljeno | 23.01.2014
ECLI:
ECLI:SI:USRS:2014:U.I.119.12
Akt:
Zakon za uravnoteženje javnih financ (Uradni list RS, št. 40/12 in 105/12) (ZUJF), 116. čl.
Izrek:
Zahtevi za oceno ustavnosti 116. člena Zakona za uravnoteženje javnih financ (Uradni list RS, št. 40/12 in 105/12) se zavržeta.
Evidenčni stavek:
Ustavno sodišče zahtevo zavrže, če predlagatelj ne izkaže ogroženosti pravic delavcev.
Geslo:
1.2.51.3.6 - Ustavno sodstvo - Vrste vlog - Aktivna legitimacija v postopku pred Ustavnim sodiščem - Predlagatelj - Reprezentativni sindikat za območje države.
1.5.51.1.1.1 - Ustavno sodstvo - Odločbe - Vrste odločitev Ustavnega sodišča - V postopku abstraktne presoje - Zavrženje zahteve - Neupravičeni predlagatelj.
1.4.51.3 - Ustavno sodstvo - Postopek - Procesne predpostavke (v vseh postopkih razen v postopku ustavne pritožbe) - Položaj predlagatelja.
Pravna podlaga:
Člen 25.1, Zakon o Ustavnem sodišču [ZUstS]
Opomba:
K obravnavani zadevi je bila s sklepom Ustavnega sodišča z dne 21. 6. 2012 pridružena zadeva št. U-I-131/12 zaradi skupnega obravnavanja in odločanja.
Dokument v PDF obliki:
Polno besedilo:
U-I-119/12-30
23. 1. 2014
 
SKLEP 
 
 
Ustavno sodišče je v postopku za oceno ustavnosti, začetem z zahtevo Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, Ljubljana, ki jo zastopa predsednik mag. Dušan Semolič, in Sindikata Ministrstva za obrambo, Ljubljana, ki ga zastopa predsednik Darko Milenkovič, ter z zahtevo Sindikata državnih organov Slovenije, Ljubljana, ki ga zastopa Ivan Stošič, odvetnik v Ljubljani, na seji 23. januarja 2014
 
sklenilo:
 
Zahtevi za oceno ustavnosti 116. člena Zakona za uravnoteženje javnih financ (Uradni list RS, št. 40/12 in 105/12) se zavržeta.
 
 
OBRAZLOŽITEV
 
 
1. Predlagatelji izpodbijajo 116. člen Zakona za uravnoteženje javnih financ (v nadaljevanju ZUJF), ki ukinja ureditev t. i. varovane plače, določene ob uvedbi novega plačnega sistema po Zakonu o sistemu plač v javnem sektorju (Uradni list RS, št. 108/09 – uradno prečiščeno besedilo, 13/10, 59/10, 85/10, 107/10 in 46/13 – v nadaljevanju ZSPJS) zaradi postopnega prehoda na nov plačni sistem. Izpodbijani določbi očitajo neskladje s 14., 66., 153. in 155. členom Ustave. Menijo, da so javni uslužbenci, ki so bili po ZSPJS upravičeni do varovane plače, v neenakopravnem položaju v primerjavi z drugimi javnimi uslužbenci, saj jim bo, poleg osemodstotnega splošnega znižanja plač, plača znižana tudi za znesek iz naslova ukinitve varovane plače. Neenakost pred zakonom utemeljujejo tudi z navedbami, da ZSPJS tem javnim uslužbencem ne bo zagotavljal enakih plač, kot so jih ti javni uslužbenci prejemali pred njegovim sprejetjem. Navajajo, da je bil namen varovanih plač, da se z uveljavitvijo ZSPJS ne bi poseglo v že pridobljene pravice oziroma v pridobljeno plačo zaposlenih, katerim se je ob prevedbi v nov plačni sistem določila nižja osnovna plača, kot so jo prejemali pred uvedbo novega plačnega sistema. Izpodbijana določba naj bi zato posegala v že pridobljene pravice zaposlenih, upravičenih do varovane plače, in v njihove pravnomočne odločbe o plačah, izdanih ob prevedbi po ZSPJS. Iz enakih razlogov utemeljujejo tudi neskladje izpodbijane določbe s 66. členom Ustave, saj naj bi kršila pravice teh javnih uslužbencev do zakonskega varstva dela oziroma do plačila za delo. Ogroženost pravic delavcev predlagatelji utemeljujejo z navedbami, da ukinitev t. i. varovanih plač neposredno vpliva na pravice in plače večjega števila javnih uslužbencev.
 
2. Ustavno sodišče je zadevi št. U-I-131/12 (Sindikat državnih organov Slovenije) in št.
U-I-119/12 (Zveza svobodnih sindikatov Slovenije in Sindikat Ministrstva za obrambo) združilo zaradi skupnega obravnavanja in odločanja.
 
3. Reprezentativni sindikat za območje države za posamezno dejavnost ali poklic lahko na podlagi enajste alineje prvega odstavka 23.a člena Zakona o Ustavnem sodišču (Uradni list RS, št. 64/07 – uradno prečiščeno besedilo in 109/12 – v nadaljevanju ZUstS) začne postopek za oceno ustavnosti oziroma zakonitosti predpisa ali splošnega akta, izdanega za izvrševanje javnih pooblastil, če so ogrožene pravice delavcev.
 
4. Iz navedb predlagateljev ne izhaja, kako naj bi bile pravice javnih uslužbencev zaradi opisanega znižanja plače ogrožene (primerjaj sklep Ustavnega sodišča št. U-I-172/12 z dne 24. 10. 2013). Javni uslužbenci, ki so varovane plače prejemali nekaj let zaradi prehoda na nov plačni sistem iz ZSPJS, po uveljavitvi ZUJF in ukinitvi varovanih plač prejemajo plače v višini, kot jo sistemsko določa novi plačni sistem. Prejemanje plače v takšni višini ne more pomeniti ogroženosti pravic delavcev, saj plačo v enaki višini prejemajo tudi vsi drugi javni uslužbenci na primerljivih delovnih mestih.
 
5. Ker predlagatelji niso izkazali pogoja ogroženosti pravic delavcev po enajsti alineji prvega odstavka 23.a člena ZUstS, je Ustavno sodišče zahtevi zavrglo.
 
6. Ustavno sodišče je sprejelo ta sklep na podlagi prvega odstavka 25. člena ZUstS v sestavi: predsednik mag. Miroslav Mozetič ter sodnice in sodnika dr. Mitja Deisinger, dr. Dunja Jadek Pensa, mag. Marta Klampfer, dr. Etelka Korpič – Horvat, Jasna Pogačar, dr. Jadranka Sovdat in Jan Zobec. Sklep je sprejelo soglasno.
 
 
 
mag. Miroslav Mozetič
Predsednik
Vrsta zadeve:
ocena ustavnosti in zakonitosti predpisov in drugih splošnih aktov
Vrsta akta:
zakon
Vlagatelj:
Zveza svobodnih sindikatov Slovenije, Ljubljana in drugi
Datum vloge:
01.06.2012
Datum odločitve:
23.01.2014
Vrsta odločitve:
sklep
Vrsta rešitve:
zavrženje
Dokument:
US30321